Čekání se vyplatilo, hasiči budu mít nejnovější Iveco Daily

Domažlice – SDH Domažlice již brzy přiveze moderní speciální vozidlo, jehož motor už splňuje normu Euro6, určené pro dopravu hasičů nejen na zásahy.
Již od loňského roku čekají domažličtí dobrovolní hasiči na další výjezdové auto, jímž je moderní vůz Iveco Daily.
„Pokud potřebujeme přepravit více hasičů na místo zásahu, využíváme Liazku, která dosluhuje. Dříve jsme jezdívali v Avii, ale když přišla v prosinci 2011 nová Tatra, dali jsme Avii do Havlovic. Od té doby jsme neměli žádné devítimístné vozidlo pro přepravu nejen na zásahy, ale také na dopravu dětí na soutěže a tak podobně,“ říká k nutnosti pořízení vozu nový starosta sboru Luboš Mleziva.
Původně hasiči předpokládali, že auto obdrží v září 2014.
„Jelikož výrobce v Itálii přecházeli na emisní normu motorů Euro 6, obdrželi vůz v Továrně hasicí techniky v Poličce, kde nám ho upravují, až letos začátkem ledna,“ upřesňuje Mleziva.
„Liazka, již využíváme, už je stará a není příliš bezpečná. Nové Iveco pobere lidi a také potřebnou techniku. V Poličce nám ji staví takzvaně na míru. Musí se doplnit vozový park,“ říká místostarosta sboru Václav Konopík s tím, že v pondělí byli Luboš Mleziva s Martinem Jurčem odvézt v Poličce vybavení.
„Vezli jsme tam část výbavy, již využijeme ze starého vozidla, protože vnitřek nového bude mít přihrádky na techniku přesně tak, jak potřebujeme. Další část vybavení doplní, Iveco bude dle vyhlášky tandardně vybavené na technické zásahy i na požáry, plus tam budou doplňky, které přidáme my,“ vysvětlil Jurčo.
Nový hasičský vůz pojme kromě techniky devět lidí. „Auto pro nás kupuje Město Domažlice, je to třílitr nafta, budeme mít skutečně výkonné a moderní vozidlo, které sbor nutně potřebuje. Od předchozího typu
Iveca se liší vzhledem, má úplně jiný předek. Zatím nebyl v Poličce tento typ postavený, a nemají ho proto ani vyfocený. Budeme mít první typ Iveca Daily po provedené modernizaci.
Vůz je určen pro řidiče plus osm lidí. Zatím to musíme ještě vydržet s Liazkou, jíž táhne na 25 let. Ale už se dočkáme, předpoklad je, že auto by mohlo být postavené do konce února,“ poznamenává s potěšením
Mleziva a dodává, že na nový vůz, který přijde na zhruba dva miliony korun, budou pyšní podobně jako na svoji Miss Tatra.
Zajímalo nás, zda po obdržení Iveca budou domažličtí dobrovolní hasiči se svým vybavením konečně spokojení. „Spokojení budeme moc, ale k úplné spokojenosti přece jen něco chybí. Myslím si, že by bylo vhodné – už jen z ekonomických důvodů, aby se zbytečně nevyhazovaly peníze za opravy, nahradit jiným vozem i Škodu Forman, jíž už je letos 23 let.
Byli bychom velice spokojení, pokud bychom se mohli Formana zbavit a nahradit ho nějakým malým osobním vozem,“ uvedl na závěr starosta domažlických dobrovolných hasičů.“
Zdroj: Domažlický deník