Domažličtí hasiči hodnotili loňský rok

Domažlice – Nové vedení, nový zásahový vůz, pokračující projekt na renovaci parní stříkačky, věhlasný závod Výstup na domažlickou věž, celorepublikový sraz hasičských přípravek. To je jen úzký výběr událostí, které v loňském roce zaznamenali domažličtí dobrovolní hasiči.

dom-den_vvh2015-sdh-domazlice

Rok 2015 zhodnotili na výroční valné hromadě.

„První výjezd naše jednotka zaznamenala 10. ledna, kdy byla vyslána do Petrovic, kde společně s místní jednotkou provedla odčerpání vody ze sklepního prostoru a studny. Tento výjezd se stal posledním pro náš zásahový automobil LIAZ, který následně odešel do hasičského důchodu,“ zmínil ve výroční zprávě starosta SDH Luboš Mleziva. Právě loňský rok byl jeho prvním ve funkci, když nahradil Václava Konopíka.

7. března domažličtí hasiči převzali nový zásahový vůz Iveco. „To bylo poznamenáno nepříjemnými událostmi. Auto nám nemohlo být předáno v původním termínu kvůli opožděnému dodání podvozku,“ připomněl starosta.

Velmi náročné bylo pro hasiče horké a suché léto. „Během července a srpna najeli 1200 kilometrů a natankovali téměř 700 litrů nafty. Ve 2 případech bylo při zásahu poškozeno věcné vybavení hasiče,“ zavzpomínal Mleziva.

V roce 2015 měl domažlický sbor 109 členů (z toho 61 mužů, 17 žen, 19 mladých hasičů a 12 Soptíků).

Zakladatel Soptíků Petr Ouřada byl v prosinci oceněn pamětní medailí města Domažlic.

První výjezd jednotky s novým vozem

První výjezd s novým vozem Iveco podnikli domažličtí hasiči 12. července, když byli vysláni k požáru ječmene za obcí Lazce. S novým vozem družstvo zřídilo čerpací stanoviště a doplňovalo cisternové stříkačky ostatních jednotek při kyvadlové dopravě vody. Hned druhý den byla jednotka povolána i s novým autem k požáru pole mezi Třebnicemi a Jeníkovicemi. 15. července Domažličtí zasahovali u největšího letního požáru, kdy vzplanul seník v Jeníkovicích. Členové SDH hlídali doutnající seno ještě čtyři další dny.

Jednotka SDH

– V roce 2015 byla jednotka SDH Domažlice povolána k 25 událostem (14 požárů, 6x technická pomoc, 1x únik nebezpečných látek, 3 dopravní nehody, 1x planý poplach)
– zúčastnila se taktického cvičení na pád letadla s následným požárem lesa a 1 x prověřovacího cvičení na požár Nemocnice.
– při vysokých teplotách v létě kropila náměstí, přilehlé ulice a městský stadion
– jedenkrát také vyjela k likvidaci bodavého hmyzu
– za červenec a srpen na zásazích odpracovala 937 hodin. Použila 168 tisíc litrů vody.

Autor: Josef Babor
Zdroj: Domažlický deník