Ochrana zdraví

Účinek chladu se může na člověku projevit celkově i místně. Podchlazení nastává, poklesne-li tělesná teplota pod 35°C. Pokud poklesne tělesná teplota pod 26°C, je zotavení málo pravděpodobné.

Omrznutí může vzniknout povětrnostními vlivy nebo kontaktem s chladnými předměty a je lokální na určité části těla.

Na rozsah poškození organismu má vliv vnější teplota, doba působení chladu, únava, hlad nebo ztráta tělesných tekutin. Suchá zima vede ke ztrátě tepla z těla převážně sáláním, ve vlhkém prostředí dochází k přenosu tepla hlavně vedením. Průvan a vítr zvyšují vypařování tekutin, a tak stupňují ztráty tepla těla ve vlhkém prostředí. Může se stát, že již při vnější teplotě kolem 5°C může vzniknout poškození z chladu, jestliže účinek chladu zvyšuje vliv větru a vlhka.

Příznaky podchlazení:

• třesavka
  • studená a bledá kůže
  • tělesná teplota pod normálem
  • ztráta pozornosti, nepřiměřené chování
  • postupné bezvědomí
  • vyčerpání, dýchání a srdeční činnost se zpomalují, ztrácí se vědomí a po přechodném období zdánlivé smrti nastává smrt zástavou srdeční činnosti

Příznaky omrznutí:

• postižené části těla (špička nosu, uší, prstů na rukou a nohou) nejprve zblednou, potom se stávají voskově bílými, později se objevují modré skvrny a v konečné fázi zčernají
  • ztvrdlá a ztuhlá kůže, puchýře
  • bodavá a silná bolest; později poraněná část těla ztrácí citlivost a jakmile zmrazení pronikne hlouběji, bolest zmizí

Předpokládaný výskyt

Nebezpečí podchlazení a omrznutí hrozí při zásazích:

• v přírodním prostředí v zimě, při teplotách kolem 0°C, za mrazu a silného větru
  • za velké vzdušné vlhkosti a nižších teplot (mrholení, déšť)
  • při povodních a pracích na vodě, zejména při dlouhém nasazení a nižších venkovních teplotách
  • v objektech mrazíren
  • na zařízení se zkapalněnými plyny
  • při používání oxidu uhličitého k hašení z tlakových lahví

Ochrana

Z hlediska taktiky jednotek při zásahu spočívá ochrana životů a zdraví hasičů před nebezpečím podchlazení a omrznutí v následujících zásadách:

• pravidelné střídání nasazených hasičů
  • trvalé sledování délky nasazení zasahujících hasičů v nepříznivých meteorologických podmínkách a charakteru jejich práce, sledovat změny během zásahu
  • zabezpečení teplých místností pro vystřídané hasiče a poskytnutí dostatečné doby na regeneraci sil
  • podávání teplých nápojů (po 2 hodinách od zahájení zásahu) a stravy (po 4,5 hodinách od zahájení zásahu)
  • umožnit výměnu mokrých oděvů, rukavic a bot
  • jednotky pokud možno nasadit tak, aby hasební voda nadměrně nesmáčela nasazené hasiče (např. za silného větru a mrazu)
  • vyvarovat se dlouhému osobnímu kontaktu s podchlazenými zařízeními, zejména s těmi, ve kterých je zkapalněný plyn, chladící média apod.
  • nasadit jen nezbytně nutný počet hasičů

Ochranné prostředky a další zařízení:

• ochranné prostředky hasiče, náhradní oděv, rukavice, obuv
  • nádoby udržující teplotu při rozvozu teplé stravy a nápojů
  • speciální oděvy pro práci na vodě a za chladu

• zařízení pro odpočinek (např. týlový kontejner)