Soptík letos oslaví dvacetiny

U vzniku stál tehdejší příslušník HZS Petr Ouřada. „Poprvé jsme se s dětmi představili v Praze na akci Jde o vteřiny. O rok později jsme začali naostro a představili se na oslavě deseti let Hasičského záchranného sboru v Domažlicích. A další velkou akcí byla ukázka připravená na Mistrovství republiky mladých hasičů v Hradci Králové, tam jsme měli neuvěřitelný úspěch,“ vypravuje Petr Ouřada.
V roce 1998 byli Soptíci pozváni na Pražský hrad, své umění předvedli nedaleko Jeleního příkopu, další rok nadchli Střelecký ostrov. Všude, kam přijeli, byli vítáni a obdivováni. Zúčastnili se Festivalu přípravek v rámci republiky, stali se předskokany na hasičských oslavách, soutěžích.
„Svým tanečkem v Městském kulturním středisku v Domažlicích při oslavách sv. Floriána si získali srdce přítomných, vystupovali při otevření nové hasičské zbrojnice v Hradci u Stoda. Loňskou sezonu ukončili předškoláci na Chodské veteránské lize, kde si zatančili s naším hasičem a senátorem Janem Látkou,“ vzpomíná Petr Ouřada.
V současné době pracuje Petr Ouřada s předškoláky v MŠ Zahradní a spolupracuje s učitelkami Alenou Jurčovou, Lídou Šotovou a Vlastou Machtovou. Jak podotýká, je to nádherná práce, děti jsou nesmírně snaživé, moc je hasičina baví. Mají dokonce svoje požární vozidlo a jaké! Zhotovili je ve sboru ze „saní“ požární stříkačky, na nich je nástavba, je vybavené veškerým potřebným materiálem, tahá pomocí koleček jako vozík, nechybí maják ani houkačka se třemi tóny. Děti svoje vozidlo naprosto milují.
V květnu tohoto roku pořádá OSH a SDH v Domažlicích Festival přípravek ke 20. výročí činnosti svých Soptíků. Prezentace činnosti a dovednosti dětí předškolního věku je otevřena všem zájemcům z celé republiky a Domažličtí se na všechny moc těší.
Věra Nutilová
Zdroj: Domažlický deník