Jak se stát hasičem?

Tak se dotazuje hodně lidí. Já bych tuto otázku poopravil na „Jak začít u hasičů“, protože hasičem se člověk nestává ze dne na den a ani tím, že podá přihlášku k přijetí.
Navíc je nutno tuto otázku rozdělit na dvě části, protože jak je známo, existují dobrovolní hasiči a hasiči z povolání.
Proto je nutné si rozmyslet u které z těchto dvou skupin hasičů chceš začít.

Dobrovolní hasiči:
– být mlád asi tak kolem 10ti let a vstoupit do jakékoli základní organizace „Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska“, dále jen „SH ČMS“ v jakékoli obci v ČR. Tam se seznámit s prací hasiče a s celým systémem. Při dovršení 18ti let a nějakého toho malého přezkoušení se z tebe stane hasič.

Samozřejmě, že tohle všechno lze obejít a vstoupit do SH ČMS až v 18-ti, ale stejně tě nemine výcvik, školení a nejméně rok na sucho, tj. bez výjezdů.

Přihlášky jsou k sehnání v jakékoli kanceláři SH ČMS.
V Domažlicích je to na adrese : Okresní sdružení hasičů, Břetislavova 243, 344 01 Domažlice, tel.: 379 414 835

Nebo se také můžeš zastavit za velitelem či starostou místních dobrovolných hasičů a u nich požádat o přihlášku. Oni ti ihned vysvětlí všechny podmínky.

Hasiči z povolání:
A jak se tedy stát profesionálním hasičem nebo-li také hasičem z povolání?
To je v podstatě jednodušší. Samozřejmě ideální je být před tím členem nějakého SDH a nastupovat k HZS jako již trochu zkušený hasič. Jinak samozřejmě stačí se dostavit na jakékoliv ředitelství Územního odboru Hasičského záchranného sboru a tam ti sdělí, co vše je zapotřebí při uchazečství o práci u HZS.

V obou případech musí uchazeč splňovat jisté podmínky pro přijetí. Věková hranice 18 let, fyzická zdatnost, občanská bezúhonnost, atd.