Petr Ouřada získal stříbrnou Pamětní medaili města Domažlice

Domažlice – Stříbrnou Pamětní medaili města Domažlice si ve středu v podvečer v obřadní síni domažlické radnice převzal Petr Ouřada, dlouholetý člen Sboru dobrovolných hasičů Domažlice, a zejména zakladatel Soptíků.

dom-den_ourada-medaile
Právě za přínos hasičstvu obecně byl Petr Ouřada oceněn.

„Toto vyznamenání je pro mne třešinkou na dortu a zároveň injekcí, která mě nepošle do hasičského důchodu, ale požene mě dál přemýšlet a vymýšlet něco nového,“ řekl oceněný Petr Ouřada.

Petr Ouřada přišel před 20 lety poprvé s myšlenkou zapojit děti z mateřských škol do práce hasičů a vznikla první přípravka známá jako Soptíci. Dnes existuje několik stovek přípravek po celé České republice a hasiči evidují na tři tisíce Soptíků. Děti se díky Soptíkům seznamují s požárním sportem a myšlenkou hasičů obecně a provádí také požární útok.

„Myšlenka založit Soptíky vznikla, jako všechny jiné dobré myšlenky, u piva. Řekl jsem si tehdy, že když mohou hasičinu dělat dospělí, proč by ji nemohly dělat i děti. Všechno nářadí kromě rozdělovače jsme zmenšili, děti to zkusily a šlo to. Myslel jsme si, že Soptíci budou fungovat dva roky, ale letos fungují už dvacet let,“ pokračuje Ouřada.

Ani na slavnostním předání ocenění Soptíci nechyběli. Petru Ouřadovi přednesli vlastní říkanku a došlo i na velké objímání.

„Mám radost, že Soptíci pokračují i potom, co já jsem skončil. Chtěl bych poděkovat jak bývalým vedoucím, tak i těm současným, první Soptici Alence Jurčové a její spolupracovnici Daně Tomanové. Věřím, že se Soptíkům budou věnovat dalších dvacet let,“ dodal Ouřada.

Město Domažlice udělilo od roku 2007 celkem sedm pamětních medailí. Naposledy to bylo 5. března 2014 Zdeňku Procházkovi za vynikající propagaci regionu prostřednictvím publikační činnosti.

Mezi oceněnými jsou dále MUDr. Václav Novák, CSc. (za zásluhy o rozvoj nemocnice v Domažlicích), Jiřina Paroubková (za národopisnou a publikační činnost a společenskou angažovanost), Jiřina Skalová (za propagaci chodských písní a angažovanost v kulturním životě), zakládající členové Konrádyho dudácké muziky (za dlouhodobou propagaci chodského folkloru ), Václav Cibulka (za dlouholetý přínos pro kulturu v Domažlicích) a Prof. PhDr. Viktor Viktora, Csc. (za publikační činnost a propagaci našeho regionu v oblasti literatury).

Autor: Helena Bauerová
Zdroj: Domažlický deník