Požární hlásiče aneb jak vybavit domácnost

Série několika domovních požárů ukázala velmi závažnou skutečnost v podceňování nebezpečí malých požárů vlivem osobní nedbalosti.
Stropní požární hlásiče mají jednoduchou instalaci a jejich pořizovací cena se pohybuje cca od 150,- do 1000,- Kč. Detektory kouře nebo plynu dokáží včas varovat obyvatele domu nebo mohou upozornit sousedy na nebezpečí a nutnost přivolání pomoci.
Ke včasné detekci požáru se používají ionizační, optické nebo tepelné požární snímače. Nejpoužívanější hlásiče jsou ionizační, které velice rychle a spolehlivě detekují zvýšený výskyt kouře v místnosti. Standardně mají v sobě zabudovanou sirénku, která dokáže v nebezpečí zalarmovat obyvatele.

Použití kouřových hlásičů

 

– Obytné místnosti:
  • Obývací pokoj
  • Kuchyň, jídelna
  • Ložnice
  • Dětský pokoj
– Ostatní prostory:
  • Půda, sklep
  • Suterén, garáž
  • Zahradní domek
– Podnikání:
  • Kanceláře
  • Sklady
  • Veřejné místnosti

Hlásiče mohou pracovat samostatně nebo mohou být napojeny na ústřednu a společnou napájecí smyčku (max. 8 kusů).

 

Jak funguje a vypadá kouřové čidlo?
Jedná se o detektor, který reaguje na výskyt kouře požárním poplachem. Pro lokální varování má zabudovanou akustickou sirénu. Detekce kouře je založena na principu ionizační komory. Zařízení je napájeno pomocí vnitřní baterie která v čidle vykazuje průměrnou dobu životnosti 1 rok. Čidla mohou být teké napojena na systém EZS odkud probíhá jejich napájení.
Rozměry čidla se pohybují o velikosti 100x80x40 mm. Jejich montáž, např. ke stropní konstrukci, je možná pomocí jednoho či dvou vrutů. Kryty hlásiče bývají plastové většinou bílé barvy.
Hlásiče jsou ekologicky nezávadné, i když je jejich součástí radioaktivní součástka, která vykazuje záření maximálně 3Bq, což je hodnota zcela zanedbatelná a neškodná. Někteří výrobci též nabízí možnost drátového i bezdrátového propojení jednotlivých hlásičů s tím, že v případě výstražné reakce jednoho čidla, jsou zapnuta i čidla ostatní. Tento systém je vhodný např. pro rodinné domy, kdy čidlo, reagující na kouř z případného požáru v garáži nebo dílně v podzemí, spustí čidlo v podkrovní ložnici, kde vzbudí spícího uživatele domu a upozorní jej na vzniklé nebezpečí.
Aby se informace o poplachu dostala okamžitě i k majiteli bytu, používají se komunikátory využívající buď pevné telefonní linky nebo sítě mobilních operátorů. Je-li k dispozici pevná linka, lze využít automatické telefonní hlásiče. Tyto přístroje jsou připojeny k telefonní zásuvce a k telefonu. V případě poplachu si automaticky uvolní telefonní linku a začnou vytáčet uživatelem nastavená telefonní čísla.